Japonia standaryzuje ładowanie

Czterej najwięksi japońscy producenci samochodów elektryczny budują wspólną sieć stacji ładowania.

Z inicjatywy Hondy, Mitsubishi, Nissana oraz Toyoty powstała spółka Nippon Charge Service, która będzie odpowiedzialna za unifikację dostępnych w Japonii stacji ładowania. Dostęp do wszystkich punktów ma być realizowany za pomocą jednej, wspólnej dla wszystkich producentów karty.

Jak zauważają przedstawiciele czterech wymienionych producentów, największą przeszkodą w popularyzacji aut elektrycznych jest skomplikowany (i ograniczony terytorialnie) dostęp do stacji ładujących, z których każda używała do tej pory innego systemu autoryzacji użytkowników przez karty dostępowe.

Celem konsorcjum jest wprowadzenie jeszcze przed końcem bieżącego roku uniwersalnie akceptowalnej karty użytkownika, która pozwoli na korzystanie z wszystkich firmowanych przez nią stacji ładujących.

nippon charge 02

Nippon Charge Service ma także za zadanie „zwiększyć popularność pojazdów elektrycznych poprzez zbudowanie przyjaznej użytkownikom infrastruktury, która zmaksymalizuje użyteczność samochodów elektrycznych”.

Spółka oferuje także pomoc finansową dla wszystkich, którzy chcieliby zbudować dostępną publicznie stację ładowania. Jak wynika z wyliczeń, dofinansowanie takie, połączone ze wsparciem inwestycyjnym zadeklarowanym przez rząd, w praktyce pokrywa całość kosztów budowy. Wymogiem stawianym beneficjantom wsparcia jest przystąpienie do systemu opracowanego przez  Nippon Charge Services.

Zobacz koniecznie:  Top Voltylion: najdroższe współczesne elektryki

Preferowane lokalizacje dla stacji ładujących to stacje paliw, warsztaty samochodowe, parkingi, hotele oraz galerie handlowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *