500 000 elektryków na świecie

Po drogach jeździ już 500 000 samochodów elektrycznych, a najlepiej sprzedającym się modelem jest Nissan Leaf. W Top 10 znajduje się jednak kilka niespodzianek…

Auto elektryczne numer 500 000 trafiło do nowego posiadacza w trzy lata po otworzeniu się producentów na tego typu samochody. W wyliczeniu brane są pod uwagę zarówno czysto elektryczne pojazdy, jak i samochody z silnikiem spalinowym zwiększającym zasięg oraz niektóre typy hybryd.

Największym światowym rynkiem okazały się być Stany, gdzie sprzedano 200 tysięcy elektrycznych samochodów. Jedna trzecia z tej liczby zarejestrowana jest w Kalifornii.

Z raportu opracowanego przez UC Davis wynika, że samochody elektryczne zdobywają rynek szybciej, niż samochody hybrydowe: szybkość adopcji nowych technologii przez rynek jest większy (w ciągu 36 miesięcy normalnej dostępności rynkowej sprzedano więcej elektryków, niż hybryd – oczywiście, w odpowiednim dla tych drugich okresie po debiucie).

500k ev 02

Największą popularność samochody elektryczne zdobyły w miejscach, gdzie administracja przyznała ich właścicielom bonusy i zniżki, takiej jak zwolnienie z podatku i akcyzy, darmowe parkowanie, możliwość poruszania się po buspasach itp.

Zobacz koniecznie:  Nissan traci na akumulatorach za 20 tysięcy

Jeśli zaś chodzi o wyniki sprzedaży… wspominałem o niespodziankach? Pierwsze miejsce Nissana Leaf nie dziwi, aczkolwiek lekkie podniesienie brwi powoduje obecność na liście Mitsubishi Outlander przy jednoczesnym braku modelu i-MiEV. Ponieważ jest to zestawienie sprzedaży uwzględniające dane z całego świata, mamy na liście także chińśkie (na razie) egzotyki, takie jak BYD Qin oraz Chery QQ3 EV.

Dominacja rynku amerykańskiego sprawiła, że wysokie miejsce zajął Chvrolet Volt (łącznie z bliźniaczym europejskim modelem Opel Ampera) oraz dostępny na starym kontynencie w śladowych ilościach (kilka sztuk na kraj) Ford Fusion Energy.

Warto także zauważyć, że niemal połowa spośród wszystkich sprzedanych Nissanów Leaf (dane do 2013 roku włącznie) znalazła nabywców właśnie w minionym roku. Całkiem dobrze sprzedaje się także BMW i3, które zadebiutowało pod koniec 2013.

Według prognoz, do 2018 roku nabywców ma znaleźć łącznie 2,8 mln samochodów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *