Nowy Prius rok później

Toyota zdecydowała się przesunąć datę premiery nowej generacji Priusa na grudzień przyszłego roku. Dotychczasowe plany zakładały rozpoczęcie produkcji na wiosnę.

Nie wiadomo, skąd wzięło się opóźnienie. Nieoficjalnie słyszy się o konieczności dalszych prac nad wydajnością systemu hybrydowego (celem Toyoty jest osiąganie o 10% mniejszego spalania w każdej nowej generacji Priusa) oraz nad rozwiązaniem problemów z podwoziem i nadwoziem.

Nowy Prius budowany jest na platformie modułowej Toyoty, noszącej nazwę Toyota New Global Architecture. Nowy system hybrydowy ma być stosowany w większej niż do tej pory liczbie modeli, także z innych segmentów. Producent przypomina, że w przyszłym Priusie znajdą zastosowanie nowe, krytycznie ważne rozwiązania technologiczne.

toyota prius 04

Ostateczne wersja przedprodukcyjna nowego Priusa ma się pojawić w listopadzie bieżącego roku; testy takiego modelu trwają zazwyczaj u Toyoty przez 12 miesięcy.

Głównym priorytetem dla inżynierów Toyoty ma być zmniejszenie zapotrzebowania Priusa na paliwo. Ma w tym pomóc także nowy silnik spalinowy, którego efektywność termiczna (ilość energii, która służy do faktycznego napędzania samochodu i nie jest tracona na skutek wydzielania ciepła) ma wynosić powyżej 40%. Silnik znajdujący się w obecnej generacji Toyoty Prius, najbardziej wydajny w całej ofercie producenta, zapewnia efektywność termiczną na poziomie 38,5%.

Zobacz koniecznie:  Japonia standaryzuje ładowanie

Nowa generacja Toyoty Prius w wersji plug-in ma się pojawić w październiku 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *