Miejskie elektryki Toyoty testowane we Francji

Opracowane przez Toyotę małe (naprawdę małe) miejskie auta, i-Road oraz Coms, trafiły do ogólnodostępnej wypożyczalni we francuskim Grenoble.

Łącznie do sieci Citélib by Ha:Mo („Harmonious Mobility”) trafiło 70 elektrycznych pojazdów Toyoty. Auta koncepcyjnie przypominają prezentowane przez Hondę, Nissana i Renault miejskie maluchy (Twizy jest dostępny w sprzedaży w Polsce, tutaj nasze wrażenia z jazdy próbnej), jednak poszły o krok dalej w dziedzinie miniaturyzacji.

O ile konkurencyjne projekty są w stanie przewieźć dwoje osób, o tyle i-Road oraz Coms są pojazdami jednoosobowymi, w zamian zajmując jeszcze mniej miejsca na drodze oraz ułatwiając kreatywne (w ramach obowiązujących przepisów) odnajdowanie wolnych miejsc parkingowych.

toyota i-road 02

Bardziej futurystycznym pojazdem ? waham się, czy używać określenia ?samochód? – jest i-Road, który potrafi przechylać się na zakrętach jak motocykle, zwiększając stabilność podczas skręcania. Autko ma dwa koła przednie i jedno tylne; napęd przekazywane jest na przednią, nieruchomą dwójkę, torem jazdy steruje się za pomocą koła tylnego.

W obu przednich kołach znajdują się silniki o mocy 2 kW; osiągi oraz prędkość maksymalna pozwala patrzeć na i-Road jak na skuter z silnikiem spalinowym o pojemności 50 cm sześciennych.

Zobacz koniecznie:  Hybrydowy Auris kombi od Toyoty

Zasięg na jednym ładowaniu ma wynosić około 50 kilometrów; uzupełnienie poziomu energii w bateriach ma trwać około dwóch godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *