BMW chce dzielić się bateriami

Najpierw Tesla udostępnia wszystkim zainteresowanym swoje patenty, a teraz BMW chce dzielić się z chętnymi technologią akumulatorów. Gdzie się podziała drapieżna i bezlitosna kapitalistyczna konkurencyjność?

Sprzedajesz lub opracowujesz samochód elektryczny, który będzie konkurował z BMW i3 lub i8? Niemiecki producent ma dla Ciebie dobrą wiadomość – z chęcią udostępni Ci akumulatory stosowane w tych właśnie pojazdach.

Rozwiązania zastosowane w zestawie akumulatorów zostały opracowane wspólnymi siłami BMW oraz Samsunga SDI, specjalizującego się właśnie w technologiach przechowywania energii. Decyzją obu podmiotów wyniki wspólnej inwestycji mogą być udostępnione innym producentom samochodów.

bmw baterie 02

O co  tym wszystkim chodzi? Tak tak ? o pieniądze. BMW ma nadzieję, że zainteresowanie akumulatorami dodatkowych odbiorców wpłynie – dzięki zwiększeniu wolumenu produkcji – na obniżenie kosztów jednostkowych, a co za tym idzie, umożliwi oferowanie elektrycznych pojazdów w niższych cenach (bądź, jeśli duch drapieżnego kapitalizmu da jednak o sobie znać, pozwoli na zwiększenie marży na sprzedaży).

Z ust przedstawicieli BMW padło nawet zapewnienie, że jeśli zainteresowanie akumulatorami wyraziłby największy rywal producenta, czyli Mercedes, mógłby liczyć na realizowanie zamówień.

Zobacz koniecznie:  Rzut okiem: Dyson N526. Ofiara Dieselgate

Samo BMW zamierza zwiększyć wielkość zamówień w Samsung SDI o około 20-30% do roku 2016; rozszerzenie produkcji o taką wielkość nie przyniosłoby jednak pożądanych przez bawarskiego producenta efektów ekonomicznych.

Czy Mercedes byłby skłonny przyjąć propozycję? Raczej nie jest to prawdopodobne, gdyż producent zawarł już strategiczne porozumienie o współpracy z Teslą. Jeśli chodzi zaś o inne marki ? kto wie, do jakich może dojść sojuszy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *