Odcinkowy pomiar prędkości rusza w 2015

Do końca przyszłego roku w Polsce będzie uruchomione 29 systemów odcinkowego pomiaru prędkości. Lokacje zostały wybrane z uwzględnieniem „analizy stanu bezpieczeństwa” oraz…  technicznej możliwości zainstalowania aparatury pomiarowej.

System będzie rejestrował samochody wjeżdżające i zjeżdżające z odcinka pomiarowego, by następnie na podstawie zanotowanych czasów wyliczyć osiągniętą prędkość średnią. Jeśli okaże się, że jest ona wyższa, niż dozwolona ? dane o kierowcy zostaną przekazane do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, gdzie rozpocznie się postępowanie w sprawie o wykroczenie w ruchu drogowym.

Centrum to jednostka  GITD, która obecnie prowadzi testy urządzeń. Sprawdzana będzie dokładność pomiaru prędkości i odczytu numerów rejestracyjnych oraz sprawność rozpoznawania kategorii i marki pojazdu. Testy mają objąć próbę liczącą 1200 pojazdów i odbywają się na drodze pomiędzy Powsinem a Warszawą.

pomiar odcinkowy 02

– Wszystkie opracowania pokazują, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Na tym obszarze powinniśmy skoncentrować działania wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach – przekonuje dyrektor Centrum Marcin Flieger, dodając, że „celem wprowadzenia systemu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a nie wystawiania większej ilości mandatów”.

Wytypowano już 29 lokalizacji, na których prowadzone będą odcinkowe pomiary prędkości. Łączna długość objętych kontrolą dróg to ponad 77 km. Systemy pomiarowe będą umieszczone na drogach krajowych, w miarę równomiernie na terenie całej Polski.

– Myślę, że na wiosnę przyszłego roku, przed wakacjami, pierwsze urządzenia zostaną zainstalowane. Do końca 2015 r. na pewno pojawią się wszystkie 29 urządzenia na naszych drogach – powiedział Flieger.

Koszt inwestycji to 188 mln zł, z czego 160 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Planowana do 2015 r. rozbudowa infrastruktury obejmie instalację 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz montaż systemów kontroli wjazdu na czerwonym świetle dla 20 skrzyżowań.

Pełna lista lokalizacji objętych ocinkowym pomiarem prędkości:

pomiar odcinkowy 03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *