Hackerzy włamali się do Tesli

Grupa chińskich hackerów zademonstrowała – zgarniając przy tym 10 tysięcy juanów nagrody – że istnieje możliwość włamania się do systemu Tesli Model S i zdalnego przejęcia kontroli nad niektórymi funkcjami samochodu.

W ramach demonstracji przejęto kontrolę nad zamkami w drzwiach, klaksonem, wycieraczkami, światłami, szybami bocznymi oraz szyberdachem. Hackerzy mogli sterować tymi funkcjami Tesli także wtedy, gdy samochód był w ruchu.

Raport o „błędach projektowych”, które umożliwiły uzyskanie dostępu do oprogramowania sterującego Tesli, został przez grupę przekazany producentowi samochodu, dzięki czemu będzie mógł on poprawić system, tak by przejęcie kontroli nie mogło być powtórzone w przeszłości.

tesla hack 02

Konkurs na złamanie zabezpieczeń Tesli został ogłoszony w ramach odbywającej się w Pekinie imprezy Security for Asia Network (SyScan360) – nagroda dla zespołu, któremu uda się przejąć zdalnie kontrolę nad elektrycznym samochodem, wynosiła 10 tysięcy dolarów. Zwyciężył – choć nie do końca, gdyż rezultat nie był zgodny z wszystkimi założeniami stawianymi przez organizatorów – zespół wystawiony przez uniwersytet w Zhejiang, zgarniając nagrodę pocieszenia w wysokości 10 600 juanów.

Zobacz koniecznie:  Tesla Model S hitem w Norwegii

Wydarzenie nie było w żaden sposób firmowane przez Teslę, producent jednak poparł oficjalnie ideę „tworzenia warunków, w których odpowiedzialni badacze do spraw bezpieczeństwa mogą pomóc wskazać błędy generujące potencjalne zagrożenia”.

Przejęcie kontroli nad nawet niektórymi funkcjami samochodu stanowi ogromne zagrożenie dla kierujących – wystarczy pomyśleć o wyłączeniu zdalnym świateł podczas jazdy w nocy. Nawet jeśli  włamujący będą chcieli – wzorem cyberprzestępców – wykorzystać włamania do generowania zysków (np. okup za możliwość dalszej jazdy samochodu, wpływanie na działanie nawigacji), to szczególnie niebezpiecznie wygląda przyszłość, w której auta będą miały możliwość samodzielnego prowadzenia się – wystarczy wtedy zaprogramować w zaparkowanym samochodzie punkt docelowy, żeby pojazd ukraść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *