Tesla: 800 km już w zasięgu

Tesla przyznała, że niedługo mogłaby zaoferować samochody elektryczne mogące przejechać na jednym ładowaniu nawet 800 kilometrów – z tym, że to wywindowałoby cenę.

Ceny obecnie oferowanej na amerykańskim rynku Tesli Model S zaczynają się od 70 tysięcy dolarów za wersję zdolną do przejechania 370 kilometrów oraz od 80 tysięcy dolarów za odmianę z zasięgiem wynoszącym 480 kilometrów.

Takie osiągi to zdecydowanie więcej, niż oferują konkurenci, dla których wartością graniczną jest 100-140 kilometrów. W czym tkwi sekret Tesli?

tesla roadster 01

Producentowi udało się osiągnąć dwukrotnie większą gęstość składowania energii w akumulatorach, dzięki czemu może oferować zestawy magazynujące 60 i 85 kWh – w innych autach elektrycznych mamy do czynienia zazwyczaj z akumulatorami o pojemności około 25 kWh.

Tesla bardzo poważnie podchodzi także do minimalizacji oporów ruchu: współczynnik Cx wynosi tylko 0,24, co jest jednym z najlepszych wyników uzyskanych przez samochody produkcyjne. Z punktu widzenia maksymalizacji zasięgu ważna jest także waga auta, wydajność silnika oraz skrzyni biegów oraz opory toczenia.

Tesla zapowiedziała, że jeszcze w tym roku właścicielom modelu Roadster zostanie zaoferowana możliwość ulepszenia ich pojazdów. Na czym miałaby ona polegać, jeszcze nie wiadomo, spekuluje się jednak, że miałoby to być właśnie zwiększenie zasięgu ? oficjalnie zmiany określane są jako „ekscytujące”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *