NEVS wstrzymuje elektrycznego Saaba

Z powodu krótkookresowych problemów z płynnością finansową NEVS wstrzymał produkcję modelu 9-3.

Producent określa problem z finansowaniem jako „krótkoterminowy” i roztacza „bardzo ekscytujące i obiecujące” perspektywy rozwoju w dalszej przyszłości. W oświadczeniu National Electric Vehicles Sweden – chińskiego przedsiębiorstwa, które odkupiło prawa do produkcji Saaba – wyczytać można, że brak środków na utrzymanie produkcji wynika z niewywiązania się z zobowiązań jednego z udziałowców, Qingbo Investment Co. Ltd.

Od początku roku cały ciężar finansowania projektu budowy na bazie Saaba 9-3 modelu całkowicie elektrycznego spoczywał na głównym udziałowcu –  National Modern Energy Holdings Ltd. NEVS zapewnia, że środki będące w jego dyspozycji są znacznie większe od zobowiązań, a przerwa w produkcji potrwa cztery tygodnie.

saab phoenix 01

Miesiąc temu pojawiły się informacje o rozpoczęciu budowy pierwszych egzemplarzy 9-3 EV; około pierwszych 200 sztuk miało trafić do miasta  Qingdao. Saab 9-3 EV ma zapewniać zasięg nieco ponad 200 km, a baterie osadzono na podwoziu w taki sposób, by maksymalnie obniżyć środek ciężkości.

Równolegle trwały prace nad opracowaniem produkcyjnej wersji prototypu Phoenix, nadziei Saaba na wyjście na prostą jeszcze pod skrzydłami General Motors.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *