Drogowa rewolucja – asfalt do lamusa?

A gdyby tak pokryć drogi panelami słonecznymi i uzyskiwać w ten sposób energię?

Takie pytanie zadała sobie najwyraźniej firma Solar Roadways, która zbiera właśnie w internecie fundusze na zrealizowanie swojej wizji. Wizji, ma całkowicie odmienić sposób pozyskiwania energii.

Solar Roadways proponuje pokrycie dróg ośmiokątnymi panelami z ogniwami fotowoltaicznymi, zdolnymi do generowania energii elektrycznej, która nie tylko może zasilić znajdujący się w każdym urządzeniu procesor i diody LED (o nich za chwilę), ale także być oddawana na zewnątrz i zasilać domowe odbiorniki, lub być użytkowana do ładowania baterii samochodów na prąd.

Panele pokryte są szkłem, które chronią ogniwa oraz układy elektroniczne ? twórcy zapewniają, że mimo iż szkło nie wydaje się materiałem szczególnie dobrze przystosowanym do użytkowania jako nawierzchnia drogowa, to opracowana przez Solar Roadways mieszanka przechodzi bez problemu testy wytrzymałościowe oraz próby przyczepności i odporności na uderzenia.

Zamontowane w panelach diody LED mogą służyć do tworzenia dynamicznego oznakowania poziomego dróg – od zwyczajnego wyznaczania pasów ruchu, przez wyświetlanie komunikatów, aż do (w chwili, gdy popuścimy wodze fantazji) pokazywania zindywidualizowanych wskazówek nawigacyjnych dla każdego z kierowców z osobna.

solar roadways 02

Ogniwa fotowoltaiczne zajmują obecnie około 70% powierzchni panelu, w przyszłych generacjach współczynnik ten ma ulec znaczącej poprawie. Oprócz wspomnianych układów scalonych, odpowiedzialnych za sterowanie funkcjonowaniem panelu, oraz diod LED, zdecydowano się także na wbudowanie elementów grzewczych, które mają za zadanie topić śnieg oraz lód osadzający się na drodze w zimie.

Panele mogą służyć także jako budulec podjazdów do garażu (w tym przypadku łatwo o transfer generowanej energii do sieci domowej), ścieżek rowerowych, chodników, parkingów czy dróg wewnętrznych, co pozwala na myślenie o inwestycjach na mniejszą niż drogi skalę oraz prowadzenie testów rozwiązania.

Na najbliższy czas planowane są usprawnienia w postaci rozwiązania kwestii zakrycia otworów mocujących, zmniejszenia i zapełnienia odpowiednim materiałem przerw pomiędzy panelami oraz stworzenie oprogramowania zarządzającego pracą diod LED.

W tym celu Solar Roadways rozpoczął zbiórkę pieniędzy na badania i rozwój w serwisie crowdfundingowym: celem jest pozyskanie miliona dolarów.

Ciekawe, jak takie panele działałyby w naszych warunkach klimatycznych. I jak długo byłyby w stanie opierać się umizgom złomiarzy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *