Garmin nawiguje na szybie

Garmin HUD to urządzenie potrafiące wyświetlić wskazówki z aplikacji nawigacyjnych na szybie samochodu.

Skrót HUD – Head-Up Display – kojarzy się przede wszystkim z samolotami bojowymi, których piloci mogą zapoznać się z kluczowymi informacjami wyświetlanymi bezpośrednio na szybie hełmu.

Podobne zadanie stawiane jest przed Garmin HUD – urządzenie, po połączeniu via Bluetooth ze smartfonem obsługującym aplikację nawigacyjną, rzutuje na szybę wskazówki nawigacyjne.

HUD informuje o odległości do kolejnego zakrętu, aktualnej prędkości, ograniczeniach prędkości czy przybliżonym czasie przybycia do wyznaczonego celu. Ponadto urządzenie wyświetla wskazówki dotyczące zajęcia właściwego pas ruchu oraz alarmy sygnalizujące przekroczenie dozwolonej prędkości. HUD ostrzega również o potencjalnych utrudnieniach w ruchu drogowym oraz o możliwej lokalizacji fotoradaru – rozbudowane opcje dostępne są w modelu subskrypcyjnym; brak na razie informacji, czy będą dostępne w Polsce.

Podobnie jak ma się to w przypadku tradycyjnych aplikacji nawigacyjnych zdolnych do regulowania jasności wyświetlacza, także Garmin HUD automatycznie dostosowuje poziom jasności wyświetlanych danych do warunków zewnętrznych, dzięki czemu prezentowane informacje są czytelne zarówno w słoneczny dzień jak i w nocy.

Dane do systemu HUD przekazywane są bezprzewodowo przez Bluetooth ze smartfonów z uruchomioną aplikacją Garmin StreetPilot lub NAVIGON – niestety, na razie nie ma co liczyć na działanie urządzenia z Automapą czy MapąMap. Nie ma za to znaczenia, na jakiej platformie uruchomiona jest obsługiwana aplikacja nawigacyjna: Garmin HUD współpracuje zarówno z programami działającymi pod Androidem, jak i Windows Phone 8 i iOS.

Uzupełnieniem wizualnej nawigacji są komendy głosowe odtwarzane za pomocą głośnika wbudowanego w nawigacji/smartfonie lub systemu audio samochodu (komunikacja via Bluetooth). W trakcie odczytywania komend głosowych muzyka przesyłana bezpośrednio ze smartfona do samochodowego systemu audio jest automatycznie wyciszana. Ponadto HUD umożliwia wyświetlanie informacji nawigacyjnych także w trakcie prowadzenia rozmów telefonicznych.

Dodatkiem do Garmin HUD jest specjalny, przezroczysty wyświetlacz, który umożliwia rzutowanie obrazu w przypadku niemożności wykorzystania przedniej szyby.

Garmin HUD ma się pojawić w sklepach przed końcem lata w sugerowanej cenie wynoszącej około 625 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *