Tesla planuje fabrykę w Europie

Tak, Tesla chce produkować samochody w Europie. Nie, nie stanie się to szybko – fabryka powstanie, gdy Stary Kontynent będzie kupował 160 tys. aut Tesli rocznie.

Według danych za pierwsze cztery miesiące przygotowanych przez  JATO Dynamics, w Europe znalazło się niemal 3,5 tysiąca nabywców Tesli Model S. To daje nadzieję na sprzedaż 16 tysięcy aut w skali roku ? dziesięć razy mniej, niż wskazany przez producenta limit.

Co ciekawe, z tego samego raportu wynika, że sprzedaż Modelu S na rynku amerykańskim była niższa i wyniosła – w tym samym okresie ? 2050 aut.

tesla model e 01

Flagowa limuzyna jest w tej chwili jedynym modelem sprzedawanym przez Teslę; jeszcze w tym roku dołączyć ma SUV, czyli Model X (w Europie pojawi się na przełomie 2014 – 2015 roku), a na 2017 zaplanowano premierę auta znanego do tej pory jako Model E (najprawdopodobniej będzie jednak nazwany inaczej), który ma być o połowę tańszy od Modelu S  (31 tys. euro w porównaniu do 61 tys. za obecnie sprzedawane auto) i może przynieść skokowy wzrost sprzedaży.

Zobacz koniecznie:  Hackerzy włamali się do Tesli

Na fabrykę przyjdzie więc jeszcze poczekać – na razie Tesla deklaruje inwestycje w centrum badań i rozwoju na terenie Wielkiej Brytanii (w 2015 lub 2016) oraz rozbudowanie istniejącej montowni w holenderskim Tilburgu, w którym montowane są baterie do samochodów sprowadzanych ze Stanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *