Spirra EV – elektryczna superjazda?

Co powstanie, gdy niszowy koreański producent aut sportowych spotka się z duńskim inwestorem? Wygląda na to, że odpowiedzią jest „elektryczny supersamochód”.

Auto ma zadebiutować na przyszłorocznych targach w Genewie; chociaż może „debiut” jest tutaj zbyt mocnym słowem – samochód, na bazie którego ma powstać elektryczna wersja, obecny jest na rynku od paru dobrych lat.

Spirra trafiła do sprzedaży w 2008 roku jako dzieło Proton Motors. Na skutek zawirowań rynkowych, związanych z szalejącym pod koniec minionej dekady kryzysem finansowym, przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Oullim Group.

spirra ev 02

W obecnym kształcie Spirra jest zwykłym spalinowym samochodem z (mniejszym lub większym) zacięciem sportowym; w wersji podstawowej zasilana jest przez skonstruowany przez Hyundaya silnik V6 o pojemności 2,7 litra, rozpędzający auto do 100 km/h w mniej niż siedem sekund. Prędkość maksymalna wynosi około 230 km/h – chyba, że przypatrzymy się topowemu modeli, z silnikiem o mocy 600 koni, który potrafi pędzić o 100 km/h szybciej.

Producent skąpi jak na razie szczegółów dotyczących projektu; wiadomo tylko, że prace nad elektryczną wersją trwają, że Spirra EV ma mieć napęd na cztery koła… i że ostateczny wygląd nie został jeszcze ustalony.

Przewidywana cena to około 200 tysięcy euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *