Trzecia generacja Tesli to… Tesla III

Po zawirowaniach związanych ze sporem o nazwę „model E” toczonym przez Teslę z Fordem, producent samochodów elektrycznych postanowił zrezygnować z „S E X” – u, godząc się w zamian na „S III X”. Przyszły elektryczny sedan Tesli będzie nosił nazwę „Model III”.

„S E X” pojawił się w żartobliwych komentarzach dotyczących sporu o nazwę „Model E”: Tesla sprzedaje już Model S, na przełomie 2014 i 2015 roku na rynek powinien trafić Model X (czyli elektryczny SUV), w planach na dalszą przyszłość znajdował się samochód oznaczony literą „E”.  Całość portfolio Tesli miała więc być „SEX-y”.

Jak się jednak okazało, prawo do nazwy „model E” ma Ford, przez co Tesla zmuszona była zmienić nazewnictwo. Producent ogłosił właśnie, że „masowy” samochód nosić będzie miano „Model III”. Wystarczy jednak spojrzeć, jak na logo Tesli pisana jest litera „e” – żeby zauważyć, że producent samochodów elektrycznych zagrał lekko na nosie spalinowemu gigantowi.

tesla model iii 02

Co wiadomo o nowym modelu, oprócz potwierdzonej oficjalnie nazwy? Z przecieków i plotek wynika, że auto ma być o około 20% mniejsze od topowego Modelu S; zamiast aluminium do budowy karoserii wykorzystywane ma być żelazo, co pozwoli na obniżenie kosztów produkcji.

Zobacz koniecznie:  Saleen wzmacnia Teslę

Według szacunków, Tesla Model III pojawi się na rynku w 2016 roku i będzie kosztować około 35 tysięcy dolarów, co ma umożliwić bezpośrednie konkurowanie cenowe z BMW, nomen omen, serii 3, Mercedesem C-klasą oraz Audi A4.

Przewidywany zasięg Modelu III ma wynosić około 320 kilometrów. Dzięki wprowadzeniu do sprzedaży trzeciego modelu Tesla ma nadzieję przekroczyć próg 100 000 aut sprzedawanych rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *