Nowy Prius z bezprzewodowym ładowaniem?

Klienci się domagają – Toyota spełni ich życzenia. Bezprzewodowe ładowanie akumulatorów na pewno będzie zaimplementowane w Priusie, oficjele producenta nie chcą jednak zdradzić kiedy dokładnie.

Otwiera to możliwość spekulowania, że technologia znajdzie zastosowanie w następnej generacji modelu Prius, szykowanej przez Toyotę do debiutu rynkowego pod koniec 2015 roku.

Prace nad wyposażeniem samochodu Toyoty w możliwość bezprzewodowego ładowania baterii ruszyły już trzy lata temu, kiedy to japoński producent rozpoczął współpracę z WiTricity, wywodzącym się z MIT amerykańskim producentem takich rozwiązań.

toyota prius wireless 02

System opracowany przez WiTricity wykorzystuje rezonans magnetyczny pozwalający na ładowanie samochodu znajdującego się w większym niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań dystansie od nadajnika. Pozwala to na wygodniejsze ładowanie – nie trzeba wjechać autem bezpośrednio nad stację bezprzewodową – oraz na zmniejszenie rozmiarów i wagi odbiornika, co przekłada się automatycznie zmniejszenie zapotrzebowania na energię podczas jazdy.

Pod koniec 2013 roku Toyota ogłosiła, że podpisała z WiTricity umowę licencyjną; w Japonii trwają testy bezprzewodowego ładowania, a producent ma nadzieję na wprowadzenie tej technologii na rynek w bliskiej przyszłości.

Zobacz koniecznie:  Nowy Prius rok później

Rozwiązania WiTricity stosowane są także przez Audi oraz Mitsubishi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *