Czy odkurzacze śnią o elektrycznych autach?

Dyson, producent słynnych odkurzaczy, podejrzewany jest o chęć stworzenia samochodu elektrycznego. Na zadane wprost pytanie oficjele odpowiadają, że „nie wykluczają niczego”, zaś ostatnio poczynione przez firmę przejęcie specjalizującego się w akumulatorach Sakti3 podsycają podejrzenia.

Podczas konferencji wynikowej Dysona padło kilka stwierdzeń, które – jeśli zostaną odpowiednio zinterpretowane – pozwalają snuć domysły na temat motoryzacyjnych planów firmy. Po pierwsze, szef Dyson zadeklarował, że chce wykorzystać opracowane i posiadane przez producenta technologie w różnych obszarach rynkowych.

W marcu założyciel firmy zainwestował 15 mln USD w producenta baterii ciała stałego Sakti3\- była to pierwsza wyprawa biznesowa Jamesa Dysona poza segment bezworkowych odkurzaczy. Według informacji udostępnianych publicznie, Sakti3 udało się uzyskać gęstość energetyczną o 50% wyższą niż osiągana dziś w klasycznych ogniwach litowo-jonowych: 1,1 kWh w jednym litrze pojemności. Opracowane akumulatory mogą także wytrzymać więcej cykli ładowania.

dyson car 02

Mając to na uwadze, szefa Dysona zapytano wprost, czy chce dołączyć do Tesli i Apple (które najprawdopodobniej także pracuje nad własnym autem elektrycznym) – wydajniejsze akumulatory dałyby zdecydowaną przewagę konkurencyjną. Pierwszą część odpowiedzi przytoczyłem wyżej, druga była bardziej rozbudowana.

Zobacz koniecznie:  Rzut okiem: Dyson N526. Ofiara Dieselgate

Max Conze, dyrektor zarządzający Dysona, informacji ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył.

Tak jak nasi przyjaciele w Cupertino, wykazujemy niezdrową obsesję w udoskonalaniu naszych produktów. Jeśli, tak jak my, wynajduje się zmieniające rynek technologie, nad którymi pracują tysiące inżynierów od 15 lat, chce się zatrzymać wyniki tej pracy dla siebie dopóki nie będzie dokończona.

Inwestycja w Sakti3 nie oznacza oczywiście, że Dyson tworzy elektryczny samochód – można sobie wyobrazić całe mnóstwo innych scenariuszy, w których wydajne energetycznie baterie sprawdziłyby się w sprzęcie gospodarstwa domowego. Rzecz w tym, że jeśli ktoś planuje wejście na rynek elektrycznej motoryzacji ? teraz jest idealny czas na taką decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *