Zbyt dużo chętnych na VW XL1

Volkswagen zapowiada przeprowadzenie selekcji wśród chętnych na superoszczędny model XL1.

Volkswagen XL1 to ziszczenie marzenia o samochodzie, który będzie potrzebował mniej niż jednego litra paliwa na przejechanie 100 km. Futurystycznie wyglądające auto zużywa na to zaledwie 0,9 litra benzyny.

Napęd VW XL1 to silnik diesla o pojemności 0,8 litra (dwucylindrowy, turbodoładowany) połączony z motorem elektrycznym. Moc 68 koni mechanicznych przenoszona jest na tylną oś za pomocą siedmioprzekładniowej skrzyni biegów DSG z podwójnym sprzęgłem.

Volkswagen osiągnął z XL1 imponujący niski wskaźnik oporu powietrza, wynoszący zaledwie 0,189.

vw xl1 02

Samochód powstał jako demonstrator technologii, a jego skonstruowanie miało przynieść inżynierom VW doświadczenie, które zostanie wykorzystane przy konstruowaniu kolejnych oszczędnych aut.

Koncern zdecydował się na sprzedanie limitowanej liczby samochodów XL1 – szczęśliwymi nabywcami zostanie tylko dwieście osób. Volkswagen nie krygował się także z ustalaniem ceny: za XL1 trzeba będzie zapłacić 111 tysięcy euro.

Mimo to, zainteresowanie samochodem jest tak duże, że przekroczyło zapowiedzianą skalę produkcji. VW zapowiedział nieoficjalnie, że nie będzie raczej zwiększał liczby dostępnych samochodów i zamiast tego przeprowadzi selekcję wśród zadeklarowanych chętnych. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą zasady wyboru klientów.

Zobacz koniecznie:  Volkswagen e-Up! da więcej mocy [Frankfurt 2013]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *