ZOE dojedzie dwa razy dalej

Renault przygotowało na salon samochodowy w Paryżu prawdziwe mocne uderzenie. Najpopularniejsze auto elektryczne producenta – ZOE – otrzymało akumulatory pozwalające przejechać 400 km według testu NEDC.

Jeśli myślicie, że to zbyt piękne żeby było prawdziwe, to macie rację – już w następnym zdaniu Renault uściśla, że w „warunkach rzeczywistych” należy spodziewać się przejechania nieco ponad 300 km.

Nawet ta mniejsza liczba stanowi jednak całkiem rozsądny zasięg dla auta, które jest używane przede wszystkim w mieście. 300 km to niemal dwa razy więcej, niż rzeczywisty zasięg Renault ZOE z dotychczasowym zestawem akumulatorów, wynoszący nieco ponad 160 km.

renault zoe 40 02

Sekret ulepszenia ZOE tkwi w montowanych w samochodzie akumulatorach – w produkowanej dotychczas wersji (która będzie w dalszym ciągu dostępna w sprzedaży) stosowano baterie o pojemności 22 kWh. Model, który zadebiutował na targach w Paryżu wyposażony jest w ogniwa mieszczące 41 kWh.

Renault przygotowało także mocniejszy silnik, oferujący 65 kW (88 koni mechanicznych), który będzie dostępny równolegle z dotychczasową jednostką, generującą 57 kW (75 koni mechnicznych).

Większa pojemność akumulatorów wynika z postępu technicznego – jeśli chodzi o rozmiary, zestaw jest identyczny ze starymi ogniwami, oferującymi 22 kWh. Oznacza to, że nowe akumulatory pasują także do już jeżdżących ZOE.

Zobacz koniecznie:  Jazda Próbna: Renault Twizy
renault zoe 40 03

Ceny Renault ZOE z akumulatorami o pojemności 41 kWh zaczynają się od 23 990 euro – co oznacza, że model z większym zasięgiem sprzedawany jest o 2500 euro drożej od swojego poprzednika. W Polsce powinno się to przełożyć na około 10 000 zł podwyżki – można więc przyjąć, że długodystansowy ZOE będzie u nas kosztował około 100 000 zł. Do tej sumy trzeba jeszcze dodać miesięczny koszt wypożyczenia baterii.

Czy 300 km zasięgu by Wam wystarczyło?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *