Nowy Prius z bezprzewodowym ładowaniem?

Klienci się domagają – Toyota spełni ich życzenia. Bezprzewodowe ładowanie akumulatorów na pewno będzie zaimplementowane w Priusie, oficjele producenta nie chcą jednak zdradzić kiedy dokładnie.

Otwiera to możliwość spekulowania, że technologia znajdzie zastosowanie w następnej generacji modelu Prius, szykowanej przez Toyotę do debiutu rynkowego pod koniec 2015 roku.

Prace nad wyposażeniem samochodu Toyoty w możliwość bezprzewodowego ładowania baterii ruszyły już trzy lata temu, kiedy to japoński producent rozpoczął współpracę z WiTricity, wywodzącym się z MIT amerykańskim producentem takich rozwiązań.

toyota prius wireless 02

System opracowany przez WiTricity wykorzystuje rezonans magnetyczny pozwalający na ładowanie samochodu znajdującego się w większym niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań dystansie od nadajnika. Pozwala to na wygodniejsze ładowanie – nie trzeba wjechać autem bezpośrednio nad stację bezprzewodową – oraz na zmniejszenie rozmiarów i wagi odbiornika, co przekłada się automatycznie zmniejszenie zapotrzebowania na energię podczas jazdy.

Pod koniec 2013 roku Toyota ogłosiła, że podpisała z WiTricity umowę licencyjną; w Japonii trwają testy bezprzewodowego ładowania, a producent ma nadzieję na wprowadzenie tej technologii na rynek w bliskiej przyszłości.

Zobacz koniecznie:  Miejskie elektryki Toyoty testowane we Francji

Rozwiązania WiTricity stosowane są także przez Audi oraz Mitsubishi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *